Gelişmiş Otopilot Seçenekleri

Aydın

Yeni Üye
Tepki
11
Merhaba ,

Aracımda Gelişmiş Oto pilot seçeneği var.

Full Self Driving Görselleştirme Önizleme, Otopilot ile Navigasyon özellikleri tam olarak nasıl çalışıyor?

1693863813482.png
1693863907549.png

Trafiğe duyarlı seyir kontrolü ile otamatik direksiyon farklarını, avantaj ve dezavantajlarını tecrübeleriyle paylaşan olursa sevinirim.

rsnhakan

Moderatör
Moderatör
Tepki
28
Sizler Enhanced Autopilot paketini aldiginiz icin en guzeli Otomatik Direksiyon (Beta) yi acmaniz ve Otopilot ile Navigasyon (Beta) yi da aciniz.

Full Self Driving Gorsellestirme Onizleme 'de acik olsun tabiki.

Sizlerde ek olarak Otopilotta Navigasyon ve Otomatik Şerit Değiştirme var.

Gelecekte:
Otomatik Park
Summon
Akıllı Summon

eFinity

Moderatör
Moderatör
Tepki
32
Merhabalar,

"Full Self Driving Gorsellestirme Onizleme" için klavuz der ki:
Yol ve çevresindekileri (ör. yol işaretleri, trafik ışıkları, çöp kutusu ve direk gibi nesneler) daha ayrıntılı görüntülemek için Kontroller > Otopilot > Full Self Driving Görselleştirme Önizleme seçeneklerine dokunun.

Yani ekrana etrafında gördüğü nesleleri yansıtabilmesi için bu gerekli. Şimdi -tam da bu anda aklıma geldi- acaba bunu kapatırsak 110 km hız sınırı olan yolda 50 tabelası gördüğünde yavaşlaması ve hızı 55'in üzerine çıkartmaması sorununa çözüm olabilir mi sizce? Denemekte fayda var.

Trafiğe duyarlı seyir kontrolü aslında öndeki araçla mesafeyi koruyan, hızlanınca belirlediğiniz limite kadar hızlanan, yavaşlayınca veya şeridinize girme eğilimi farkederse öndeki ile birlikte yavaşlayan bir hız sabitleme sistemi iken otomatik direksiyon buna ek olarak şerit çizgilerinin içinde kalmanızı da sağlıyor.

Aslında birlikte çalışan sistemler ancak zaman zaman otomatik direksiyonu kapatma ihtiyacı hissedebiliyorsunuz. Benim gibi şehir içinde de kullanmayı seven biriyseniz öncelikle diğer sürücülerin düzensiz hareketlerinin arttığı bölgelerde birini (otodir.) veya ikisini birden kapatabiliyorsunuz. OtoDir kapattığım diğer durumlar ise
  • şerit çizgilerinin düzensiz olduğu yollar,
  • aniden daralacağını gördüğünüz yollar,
  • çalışma olan yollarda aracın şerit değiştirmesinin tehlike oluşturacağı koşullar
  • ve özellikle yoğun virajların olduğu dağ yolları olarak sayılabilir.
Bu arada dağ yolları çok ilginç bir deneyim olabiliyor. Mesela 50'ye sabitlediniz ve ilerliyorsunuz, araç virajın durumuna göre 30-40 km'lere kadar düşüp viraj çıkışında tekrar eski hızına çıkabiliyor. Alışkanlık gerektiren bir yaklaşım ama taktir edilesi bir yanı var.

Sizin pakette otoDir esnasında öndeki aracı sizin sinyal vermeniz ile birlikte sollama özelliği de mevcut. Biz bunun için sinyal verip otoDir. devre dışı bırakmamız ve geçişi kendimiz yapmamız gerekiyor. Siz sinyal verdiğinizde geçiş şeridi boşsa kendi şerit değiştirecektir.

Ayrıca Otopilot ile Navigasyon ile birlikte otoyol'lardan çıkışta da otoDir. desteği var. Ancak bunu FSD gibi düşünmemek gerekir.

Paketin benim açımdan en değerli özelliği Otomatik Park ve Summon ancak ülkemiz regülasyon anlamında ne zaman izin verilir bilemiyorum. Bu yüzden sadece şerit değişimi için upgrade yaparmıyım, halen daha soru işareti.

eFinity

Moderatör
Moderatör
Tepki
32

Ve haftasonu ben de EAP (Enhanced Auto Pilot) yükseltmesini aldım.​

İşlem basit aslında. Online alışveriş gibi, paketi sepete ekliyorsunuz. Ödemeyi yaptıktan sonra araç WiFi üzerinden bağlıysa güncellemeyi alıyor.

Peki beklediğim gibi mi?​

Öncelikle vadedilenlere bakalım:
  • Otopilotta Navigasyon ✅
  • Otomatik Şerit Değiştirme ✅
  • Otomatik Park 😑
  • Summon 😑
  • Akıllı Summon 🚫
Sanırım ikonlardan anlamışsınızdır, çalışanlar, çalışacaklar ve çalışmayacakları...
Otopilot ile Navigosyonu deneme fırsatı buldum. Eğer otoyoldaysanız, (İstanbul için E5, TEM, Kuzey Marmara) aracı rampaya bağlıyor. Ümraniye Tepeüstü ve Kozyatağı kavşaklarında deneme fırsatı buldum. Sağ şeritte olduğunuz müddetçe sorun yok.

Otopilot ile şerit değiştirme var ancak kültürel sebeplerle çalışmadı bir türlü. Zira ne zaman sinyal versem arkamdaki hızlanıp aracın geçiş için planladığı boşluğu doldurdu. Tenha bir zamanda tekrar deneyeceğim.

Otomatik Park, Summon ve Akıllı Summon Türkiye'de TESLA tarafından satılan araçlarda USS (Ultra Sonic Sensor) olmadığı ve mesafe tayini kameralar kullanılarak Vision sistemince belirlendiği için devre dışı. Akıllı Summon zaten regülasyonlar sebebi ile mümkün değil.

Yakın (!) zamanda Vision ile ilgili bir güncelleme bekleniyor. 2012 sonundan beri dersem neden ünlem eklediğimi anlarsınız sanırım.

Özetle "Fırsat bu fırsat" diyerek Vision güncellemesini beklemeye razıysanız heman alabilirsiniz. Verdiğim paranın karşılığını tam beklerim derseniz AutoSummon olmayacağını bilerek bir süre daha bu paket olmadan da idare edebilirsiniz.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar