Tesla Model Y İçin Eve Şarj İstasyonu Kurmak

Aydın

Yeni Üye
Tepki
11
Merhaba ,

Yaklaşık 10 gün sonrası için teslimat planlaması yapıldı. aracı aldıktan evde şarj etmeyi planlıyorum.

Apartmanda dairenin sigortasından Otoparka kablo çektirmeyi planlıyorum. Tek fazlı bir yapının bana yeteceğini düşünüyorum.

Daha önceden eve şarj istasyonu kurduran arkadaşlar deneyimlerini paylaşırlarsa sevinirim.

1. Ne tip kablo kullanmak gerekli?
2. Hangi tip ekstra malzeme gereksinimi oldu?
3. Toplam kaç paraya mal oldu?

teşekkürler,

rsnhakan

Moderatör
Moderatör
Tepki
28
Guzel bir soru! Bende merak ediyorum.

Sarj istasyonu olarak ne dusunuyorsunuz?

eFinity

Moderatör
Moderatör
Tepki
32
Merhabalar,

Ben evde Vestel cihazını OEM olarak kullanan PlugInn şarj cihazını kullanıyorum. Site içinde müstakil ev olması sebebi ile kendi saatimden tesisatı çekmekte sorun olmadı. Tesisatımız ve elektrik saatimiz 3 fazlı olduğu için üreticinin tavsiyeleri doğrultusunda kablo kullanıldı. Bu bilgilere şarj cihazının teknik dökümanlarından kontrol etmenizde fayda var. Zira kablonun mesafesi ve üzerinden geçecek akım kablo kesitini etkileyecektir.

Ayrıca daha da önemli bir konu topraklama. Ülkemizde eski binalarda ya hiç yok, ya da zamanla çözünen metal sebebi ile yok olabiliyor. Tavsiyem öncelikle toprak ölçümü yapmanız ve yine belirlenen sınırlar içinde olduğundan emin olmanızdır. Eğer uygun toprak yoksa elektrikçiniz bu konuda sizi yönlendirecektir.

Maliyet olarak benim bilgi paylaşmam uygun olmayacaktır. Şarj cihazı teşhir ürünüydü ve tesisat kurulumunu kendi ekiplerim yaptılar. Firmalar, istasyon montajı haricinde, kurulum fiyatı da paylaşılıyor.

Konu Sahibi
A

Aydın

Yeni Üye
Tepki
11
Merhaba ,

Apartmanda monofaz destekleniyordu. Trifaz için yeni saat başvurusu yapmak gerekiyormuş. Dolayısıyla Monofaz bir altyapı kurulumu yaptırdım.

Maliyeti aşağıdaki gibi oldu.

- 6 mt 3X4NYA kablo 400
- 1 ad 2x25 30mA Röle 400
- 1 ad kombinasyon kutusu 150
- 1 ad priz 50
- Montaj işçiliği 300

Toplam tutarı : 1300 TL

Saat tarafından Röleden , bağlantı çektiler 2 kat güveli oldu. Binanın da topraklaması vardı. Topraklamasını da güzel bağladılar. Daha ince kabloyu ısınma yapar diye önermediler.

Ekli dosyalar

• a4c4395e-805e-4e05-979a-3e8af74e2966.jpg
    a4c4395e-805e-4e05-979a-3e8af74e2966.jpg
    218.8 KB · Görüntüleme: 171

rsnhakan

Moderatör
Moderatör
Tepki
28
Merhaba ,

Apartmanda monofaz destekleniyordu. Trifaz için yeni saat başvurusu yapmak gerekiyormuş. Dolayısıyla Monofaz bir altyapı kurulumu yaptırdım.

Maliyeti aşağıdaki gibi oldu.

- 6 mt 3X4NYA kablo 400
- 1 ad 2x25 30mA Röle 400
- 1 ad kombinasyon kutusu 150
- 1 ad priz 50
- Montaj işçiliği 300

Toplam tutarı : 1300 TL

Saat tarafından Röleden , bağlantı çektiler 2 kat güveli oldu. Binanın da topraklaması vardı. Topraklamasını da güzel bağladılar. Daha ince kabloyu ısınma yapar diye önermediler.
Kac kW ile dolduruyorsunuz suan?

Konu Sahibi
A

Aydın

Yeni Üye
Tepki
11
Cok dusuk Aydin bey.

Biz Hollanda’da 11 kW ile sarj ediyoruz. Turkiyede bu mumkun mi?
Trifaz ile 22 KW yapılabiliyor, ancak onun için elektrik kurumundan yeni saat başvurusu yapılması gerekiyor. Oturduğum evde kirada olduğum için ek masrafa gerek görmedim. Günlük kullanımım 20-30 km olduğu için benim için yeterli

rsnhakan

Moderatör
Moderatör
Tepki
28
Trifaz ile 22 KW yapılabiliyor, ancak onun için elektrik kurumundan yeni saat başvurusu yapılması gerekiyor. Oturduğum evde kirada olduğum için ek masrafa gerek görmedim. Günlük kullanımım 20-30 km olduğu için benim için yeterli
Anladim. Tesekkur ederim. Biz suan insaattayiz, bu saatin ismi nedir? Ve bu basvuru harici, ayritiyen ek masraflar var mi? Aylik mesela? Tesekkur ederim!!

Bu arada, araclarimiz 11 kW maksimum AC olarak dolduruyor. 22 kW destekli degil. DC (yani hizli sarj) 250 kW'e kadar.

Konu Sahibi
A

Aydın

Yeni Üye
Tepki
11
Anladim. Tesekkur ederim. Biz suan insaattayiz, bu saatin ismi nedir? Ve bu basvuru harici, ayritiyen ek masraflar var mi? Aylik mesela? Tesekkur ederim!!

Bu arada, araclarimiz 11 kW maksimum AC olarak dolduruyor. 22 kW destekli degil. DC (yani hizli sarj) 250 kW'e kadar.
Trifaz saat süreci biraz zahmetli , bir elektrikçiye gene bir plan çizdirmek gerekiyor, sonrasında ona uygun saati alıp taktırmak gerekiyor. kendi evinizde belki düşünebilir. aylık bir ek ücreti yok. aynı fiyata elektrik kullanıyorsunuz.

Ancak plan çizdir, ona göre malzeme değiştir, ilk kurulum maliyeti olacaktır.

Hollandaliteslaci

Yeni Üye
Tepki
3
Merhaba bende arabayı sipariş verdiğimde şarj cihazını ayrı olarak sipariş verdim ozaman cihazı 500 euroya almıştım ve elektrikçi 500 euroya taktı yanı toplamda 1000 euro tuttu daha hızlı şarj edebilmesi için elektirğini tek faz dan 3 fazlıya yükselttim şuanda 10 kw ile şarz ediyorum ortalama 5-6
IMG_6262.png
saatte doluyor

rsnhakan

Moderatör
Moderatör
Tepki
28
Sanirim Tesla Wall Connectori taktirdiniz? Anlamadigim neden 10 kW ile sarj ediyor? Bendede ayni sistem var 11 kW ile sarj ediyor (3 faz 25 amper).

SerkanAtayurt

Yeni Üye
Tepki
5
Sanirim Tesla Wall Connectori taktirdiniz? Anlamadigim neden 10 kW ile sarj ediyor? Bendede ayni sistem var 11 kW ile sarj ediyor (3 faz 25 amper).
fazlar arasındaki voltaj farkından dolayı kw düşer. yani indirme merkezinden çıkan 3 fazdan biri diğerlerinden daha fazla kullanılıyorsa yapar bunu. elektrikli araçların şarjı için çok önemli değil sanırım. yoksa regülatör ile kullanılması zorunlu tutulurdu diye düşünüyorum.

Konu Sahibi
A

Aydın

Yeni Üye
Tepki
11
Bir arkadaşım geçenlerde bu adaptörü aldı. 32 Ampare çıkartıyor, Monofazda 7 KW ile şarj ediyor. 3 haftadır kullanıyor. 2-3 ay daha sorunsuz kullanırsa ben de almayı düşünüyorum. Aramızda kullanana başkası var mı?

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar