Bekçi Modunda Neden Canlı İzleme Yok

eFinity

Moderatör
Moderatör
Tepki
32
Hadi bakalım en fazla tartışılan konulardan birini buraya bırakalım.

Malumunuz Bekçi Modunda (Sentry Mode) canlı izleme (Live view) uzun süredir yazılımsal olarak mümkün olsa da Amerika, Avustralya, İngiltere ve birtakım ülkeler haricinde erişime izin verilmiyor. Bilen ve deneyimleyen arkadaşlar hangi ülkelere kullanılabildiğini eklerler ise gerekli güncellemeyi de yapalım.

Gerekçe olarak regülasyonlar gösteriliyor. Bu sebeple Avrupa ülkelerinde bu özelliğe erişim -TESLA her ülkedeki kurumlardan ayrı ayrı yetkilendirme almadıkça- pek mümkün görünmüyor.

Elon Musk diyor ki: "In Europe, everything is illegal by default" Yani "Avrupa'da izin verilmedikçe herşey kanuna aykırı" Özetle özgürlükler ülkesi denen Amerika'da herhangi birşey yasaklanmadıysa yapılabilirken, Avrupa'da tam tersi bir durum var ve birşey yapmak için izniniz yoksa o yasaktır.

Gelelim Türkiye'deki duruma. Pek çok grupta farklı kurumların yasaklarından bahsedilse de olay bence çok farklı. Tahminim TESLA bu konuda doğru muhattabı bulamıyor.

KVKK deniyor mesela. Video, resim vb görüntüleriniz -evet- kişisel veridir ancak KVKK bu veriyi nasıl topladığınıza, işlediğinize, depoladığınıza ve yaydığınıza bakar. İlk aşamada hepsi ile ilgili görünse de sokaktan geçern birinin kaydını onun rızası dışında KULLANMAK İÇİN aldığınızda sorun başlıyor. Yani bekçi modu -adı üzerinde- güvenlik amaçlı bir uygulamadır ve o görüntüleri kişinin bilgisi dışında yaymıyorsanız sorun olmaması gerekir. Zira görüntüler sadece güvenlik güçlerine yardımcı olmak adına paylaşılmalı, "Bak şuna, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa arabamın yanından geçerken neler yapmış" diye sosyal medyada yaymamalısınız. İşte burada TESLA sorumluluk reddi ile kendini kurtarabilir.

Gelelim BTK'ya. Bilinenin aksine BTK tüm otomotiv firmalarının önünü açarak araçlarda mobil erişimin ve e-SOS gibi özelliklerin kullanımın önünü açtı. Beklentisi tüm sürecin standart iletişim kuralları çerçevesinde ilerletilmesi ve araçlardan toplanan verilerin Türkiye sınırları içindeki veri merkezlerinde saklanması. Yani veri araç içerisinde (USB'de) olduğuna göre bence burada da sorun yok. Zaten Turkcell hatları üzerinden trafik bilgisi de Turkcell veri merkezlerinde olduğuna göre burada da sorun yok.

Peki biz kullanıcıları Canlı İzleme (Live View)'den mahrum bırakan ne olabilir? Bu sorun nasıl çözülebilir?
Haydi hep beraber biraz buna kafa yoralım.

Live View aktif olan ülkeler: Amerika, Avustralya, İngiltere, Hollanda

Son düzenleme:

rsnhakan

Moderatör
Moderatör
Tepki
28
@eFinity Türkiye'de Live View kapali mi? Hollanda'da acik yani ben izliye biliyorum.

Sizlere Premium Connectivity lazimdir. Yani onsuz zaten olmuyor.

Sizler aracin icinde (Sentry haric) bide bu optionu acmaniz gerektir (Ayarlar --> güvenlik altinda):

1685532666249.png

Bunu actiktan sonra ve Premium Connectivity'e abone olduktan sonra telefonunuzdan uygulamaya gidin ve Safety > Sentry Mode > View Live Camera'ya basin (güvenlik --> sentry mode --> canli camera)

Konu Sahibi
eFinity

eFinity

Moderatör
Moderatör
Tepki
32
Türkiye'de Live View kapali mi? Hollanda'da acik yani ben izliye biliyorum.
Telefon'dan izleyemiyoruz şu an. Sadece araç içinden mümkün. Muhtemelen Türkiye'ye geldiğinizde sizinki de bir süre çalışmayacak.

Aslında yolculuğunuz esnasında hangi ülkelerde çalıştığını/çalışmadığını paylaşırsanız çok iyi olur. Zira coğrafi bir kontrol mekanizması kullanılıyor.

rsnhakan

Moderatör
Moderatör
Tepki
28
Telefon'dan izleyemiyoruz şu an. Sadece araç içinden mümkün. Muhtemelen Türkiye'ye geldiğinizde sizinki de bir süre çalışmayacak.

Aslında yolculuğunuz esnasında hangi ülkelerde çalıştığını/çalışmadığını paylaşırsanız çok iyi olur. Zira coğrafi bir kontrol mekanizması kullanılıyor.
Ben cevabimi düzenledim. Yani oradaki yazilanlari denediniz mi bilmiyorum. Türkiye'de henuz Premium paketi aktiflesmemis olabilir. Yani sebebi buyuk ihtimal budur.

1685533030359.png

Konu Sahibi
eFinity

eFinity

Moderatör
Moderatör
Tepki
32
Bizde o ekran çıkmıyor malesef. Zeten bu ayar sadece Live View kullanılabilir olduğu bölgelerde ekrana yansıyor.

rsnhakan

Moderatör
Moderatör
Tepki
28
Bizde o ekran çıkmıyor malesef. Zeten bu ayar sadece Live View kullanılabilir olduğu bölgelerde ekrana yansıyor.
Arac'in icinden güvenlik bolumunden bir kac resim paylasa bilirmisiniz hangi optionlar var diye? Bide dedigim gibi Premium Paketi var mi sizde?

Konu Sahibi
eFinity

eFinity

Moderatör
Moderatör
Tepki
32
Elbette. Aracın başına geçince çekip paylaşacağım.

Konu Sahibi
eFinity

eFinity

Moderatör
Moderatör
Tepki
32
Bizim ekranda çıkan şu şekilde

IMG_6986.jpeg

Konu Sahibi
eFinity

eFinity

Moderatör
Moderatör
Tepki
32
Premium Connectivity var. En azından şimdilik araçla birlikte gelen paketi kullanıyoruz. Haritada trafik bilgisi çıkıyor mesela.

Bu sabah TESLA ile bir telefon görüşmesinde KVKK gereği kayıt yapılabildiği ancak izlemenin Türkiye'de izin verilmediğini ilettiler.

Evimde TP-Link kamera kullanıyorum ve internet üzerinden istediğim konumdan izleyebiliyorum. Bu bilgiyi kendileri ile de paylaştım ve KVK Kurumu ile görüşmeleri esnasında bu bilgileri kullanabilecekleri ilettim.

Umarım uygun bir düzenleme yapılmasına katkı sağlanıp bu sorunu da çözüme ulaştırırlar.

Alacakayamd

Yeni Üye
Tepki
11
Vay bee, sadece ağzım açık okudum hepsini.. Abiler siz ne diyorsunuz, neden bahsediyorsunuz ya :)) Valla gıpta ettim sizlere :) Rabbim kaza bela vermesin inşallah

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar